Charakterystyka gaszenia pożarów kat. A i B za pomocą proszkowych środków gaśniczych

Proszki gaśnicze w pożarnictwie stosuje się na szeroką skalę. Zawdzięczają to swoją wysoką skutecznością gaszenia ognia. Najczęściej są stosowane na początku akcji gaśniczej przy pożarach kategorii B, w formie uderzeniowej, do gaszenia dużych pożarów, zwłaszcza cieczy palnych w zakładach petrochemicznych i podobnych. Jak wygląda specyfika gaszenia pożarów różnych kategorii za pomocą gaśnic proszkowych? Na początek przyjrzyjmy się kategoriom A i B.

firefighters-1168249_960_720Aby skutecznie używać proszków gaśniczych, należy mieć spore doświadczenie i umiejętności. Właściwa technika podawania proszku gaśniczego polega na wytwarzaniu obłoku gaśniczego na całej szerokości płomienia. Chodzi o to, by nie dopuścić do ponownego przerzucenia się ognia na części już ugaszone.

W przypadku pożaru z kategorii A proszku gaśniczego używa się w sytuacji, gdy możliwe jest dostarczanie go do wszystkich płonących elementów przedmiotu w jednym czasie. Proszek na pożary kategorii A działa inhibująco (hamująco) i tworzą na powierzchni palącego się obiektu ochronną warstwę. Jeśli warstwa nie jest zbyt szczelna (palący się przedmiot marszczy się i pęka, powstają trudno dostępne zakamarki), po zakończonej akcji pożarniczej może dojść do tzw. przebić, wymagających miejscowego podawania proszku. Dlatego po ugaszeniu pożaru nie wolno spocząć na laurach, tylko uważnie obserwować pogorzelisko.

Do gaszenia przedmiotów wykonanych z drewna i materiałów drewnopodobnych stosuje się proszki fosforanowe. Związki fosforu wchodzą bowiem w reakcje z celulozą zawartą w drewnie i w ten sposób powstaje warstwa zabezpieczająca.

Jeśli chodzi o pożary z grupy B, tu proszki stosowane są powszechnie. Tutaj także samo ugaszenie pożaru nie przesądza o sukcesie. Zawsze może dojść do ponownego rozpalenia. Dlatego gaszenie proszkami często uzupełnia się działaniami wspomagającymi, jak równoległe użycie gaśnic pianowych albo ochładzanie wodą z hydrantów (w przypadku gaszenia układów technologicznych w zakładach przemysłowych).

Bardzo ważna jest technika prowadzenia strumienia przy gaszeniu cieczy. Strumień proszku powinien być niespiesznie przesuwany po powierzchni cieczy, pole pożaru powinno być omiatane w poprzek. Większe rozmiary pożaru wymagają użycia więcej niż jednego strumienia. Obłok powinien być nieprzerwany i obejmować wszystkie płomienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*