Gaśnice proszkowe – charakterystyka i zastosowanie

Najpopularniejszy typ gaśnic, których główną zaletą jest możliwość gaszenia za ich pomocą urządzeń elektrycznych pod napięciem. Do jakiego rodzaju pożarów można ją wykorzystać? W jakich przypadkach jej użycie jest niewskazane? Przedstawiamy charakterystykę gaśnic proszkowych.

Gaśnica proszkowa 1 kg GP-1x ABC

Gaśnica proszkowa 1 kg GP-1x ABC

Gaśnice proszkowe są bardzo uniwersalne. Nadają się do gaszenia pożarów z grup A, B, C bądź B i C (w zależności od tego, jaki rodzaj proszku został w niej zastosowany). Proszek wyrzucany jest z gaśnicy (a dokładniej mówiąc, z zamkniętego cylindra) za pomocą sprężonego gazu, czyli dwutlenku węgla bądź azotu. Naciśnięcie dźwigni powoduje otwarcie zaworu cylindra z proszkiem lub przebicie jego ścianki oraz rozprężenie gazu znajdującego się w osobnym pojemniku. Do głównych składników gaśnic proszkowych należą węglany lub fosforany sodu. Gaśnica przerywa reakcję spalania w wyniku antykatalizy. Oprócz tego topiące i pieniące się proszki typu ABC odcinają dopływ tlenu, a strumień niepalnego gazu tłumi płomienie.

Gaśnicą proszkową możemy gasić pożary urządzeń elektrycznych pod napięciem (zwykle do 1000 V, ale w sprzedaży są takie modele przeznaczone na wyższe napięcia). Nie poleca się natomiast jej stosowania w przypadku płonącej maszyny, która znajduje się w ruchu. Proszek może bowiem spowodować zatarcie mechanizmów i uszkodzenie. Ponadto proszkiem pod żadnym pozorem nie wolno gasić olejów i tłuszczów w urządzeniach kuchennych. Proszek jest skutecznym środkiem gaśniczym, nie zniszczy np. książek w bibliotece czy dokumentów w archiwum, lecz niestety nie jest łatwy do usunięcia po ugaszeniu ognia. Swoje zadanie spełnia najlepiej, gdy używamy jej z bliska (ok. 1 m od płomienia).

Gdzie znajdują zastosowanie gaśnice proszkowe? Jest ono naprawdę szerokie i obejmuje obiekty użyteczności publicznej, hale przemysłowe i magazynowe, transport samochodowy, wodny oraz kolejowy, garaże, kotłownie oraz piwnice.

1 komentarz

  1. Bardzo fajny artykuł, w końcu trafiłem na coś pożytecznego, mam nadzieję że cały czas będziecie tak dobrze pisać. Mam jeszcze pytanie do wpisu, mianowicie jakiej gaśnicy najlepiej użyć do biblioteki lub archiwum?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*