Czujki jako element instalacji sygnalizacji alarmu pożaru

Choć serce instalacji SAP stanowi centrala alarmowa, to oparta na niej ochrona przeciwpożarowa nie miałaby znaczenia, gdyby nie czujki pożarowe. Ten element systemu rejestruje pojawienie się dymu oraz przekazuje informację o tym fakcie do wspomnianej centrali. Jakiego rodzaju czujki wyróżniamy? Ich podział jest adekwatny do czterech faz pożaru i charakteru dymu, który wydziela się w każdej z tych faz.

b22f48883274d6b34494552e34c4b4fdPierwsza faza pożaru obejmuje tlenie się materiału. Wówczas powstaje dym widzialny i niewidzialny. Dym gęsty pojawia się dopiero w drugiej fazie. Pożar oczywiście najlepiej jest wykryć w jak najwcześniejszej fazie, dlatego na tym etapie sprawdzają się czujki jonizacyjne lub optyczne. Kiedy pojawiają się już płomienie, mówimy o trzeciej fazie pożaru. Wykryją go czujki jonizacyjne i czujki płomienia. Czujki ciepła (temperaturowe) wykryją natomiast pożar na czwartym, ostatnim etapie, kiedy to dochodzi do gwałtownego wzrostu temperatury otoczenia.

Jak działają poszczególne rodzaje czujek? Czujka jonizacyjna w swoim działaniu wykorzystuje zjawisko jonizacji powietrza. Taka czujka zbudowana jest z komory jonizacyjnej, w której znajduje się materiał radioaktywny oraz dwie elektrody z przepływającym między nimi słabym prądem. Wydobywający się w początkowych fazach pożaru niewidzialny gołym okiem dym wnika przez obudowę do komory jonizacyjnej i zmieniają natężenie prądu między elektrodami. To uruchamia alarm. Ponieważ są zdolne wykryć tylko dym w swoim własnym otoczeniu, należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce ich instalacji.

Czujki optyczne działają poprzez pomiar w podczerwieni światła rozproszonego przez dym. Ten typ także najlepiej sprawdza się już w pierwszych fazach pożaru. W przypadku czujek temperaturowych należy wskazać na trzy ich rodzaje: czujki nadmiarowe, różnicowe oraz nadmiarowo-różnicowe. Czujki nadmiarowe włączają się w momencie, w którym temperatura powietrza przekroczy określony poziom. Czujki różnicowe ulegają uruchomieniu, jeśli wzrost temperatury nastąpi w danym czasie. Czujki nadmiarowo-różnicowe łączą w sobie zasady działania dwóch wcześniej opisanych, włączają się więc zarówno po przekroczeniu danej temperatury, jak i przy jej gwałtownym wzroście.

Ostatni z typów – czujka płomienia – działa poprzez detekcję promieniowania emitowanego przez płomienie od dalekiego nadfioletu do dalekiej podczerwieni (a więc 100-1000 nm). Czujka zadziała, jeśli w jej polu widzenia pojawi się promieniowanie w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*